دلایل بروز خطای BOOTMGR

چگونه می توان خطا های BOOTMGR را برطرف کرد


1. اول یک بار سیستم رو ریستارت/بوت کنید. شاید پیغام خطای BOOTMGR کلا به اشتباه یا به دلیل یک مشگل گذرا نمایش داده شده باشه و دیگه تکرار نشه.2. درایو نوری، پورت های USB و در سیستم های قدیمی تر درایو فلاپی خود را کنترل کنید تا درایو یا دیسکی در آنها نباشه. در اغلب موارد، خطای “BOOTMGR is missing” به این دلیل نمایش داده میشه که سیستم سعی می کنه از روی یک CD، DVD، هارد درایو خارجی، یا فلاپی دیسک غیر bootable بوت بشه.


توجه کنید: اگر دلیل بروز خطای “BOOTMGR is missing” همین مورد 2 هست که گفته شد، بهتره ترتیب بوت شدن سیستم رو درBIOS کنترل کنید و اگر داریوی به غیر از درایو سیستم (درایوی که یک پارتیشن primary و active روی اون هست و ویندوز روی اون نصب شده) اولین مورد انتخاب شده هست اون رو بسته به اینکه کدوم درایو، درایو ِ سیستم هست تغییر بدید.3. در BIOS مطمئن بشید که هارد درایو ِ درست یا هر قطعه bootable دیگه انتخاب اول هست، البته با فرض اینکه بیشتر از یک درایو در سیستم دارید. اگر درایو اشتباهی در ابتدای لیست ِ ترتیب ِ بوت شدن باشه می تونه دلیل بروز مشکل و پیغام “BOOTMGR is missing” باشه.


بله می دونم که در مورد این موضوع در شماره قبلی صحبت کردم ولی می خواستم روی این مساله تاکید کنم. چرا که ممکنه دلیل گرفتن پیغام خطای “BOOTMGR is missing” بودن ِ درایو اشتباهی در اول لیست ترتیب بوت باشه. به این دلیل که در بسیاری از سیستم هایی که امکان BIOS/UEFI دارند، علاوه بر اون لیست ترتیب بوت، سیستم به شما اجازه میده از اول یک هارد درایو خاص رو برای بوت شدن سیستم انتخاب کنید.4. تمام کابل های برق و دیتای درایو های داخلی (هارد و نوری) رو جدا کنید و دوباره در جای خودشون قرار بدید. همون طور که قبلا گفتم ممکنه دلیل بروز خطای “BOOTMGR is missing” جدا شدن، لق بودن یا درست عمل نکردن کابل برق یا کنترلر/دیتا در اثر برخورد دست کاربر یا آسیب های احتمالی باشه.


اگر به سلامت کابل SATA یا PATA (همون IDE خودمون) شک دارید (مخصوصا اگر مشکل ظاهری داره) اون رو جایگزین کنید.5. در این مرحله اگر هنوز پیغام خطا به قوت خودش باقی بود باید Startup Repair ویندوز توسط کاربر با دیسک ویندوز انجام بشه. یعنی کاربر باید دیسک نصب ویندوز رو ( ترجیحا همون نسخه ای که ویندوز فعلی از روی اون نصب شده) رو در درایو نوری قرار بده و ترتیب ِ بوت ِ سیستم رو طوری تنظیم کنه سیستم از روی درایو نوری بوت بشه. قاعدتا با اجرای این مرحله باید فایل هایی که در فولدر های بوت نیستند یا خراب شده اند جایگزین بشن و مشکل حل بشه.


با اینکه انجام Startup Repair معمولا مشکل BOOTMGR رو حل می کنه، اصلا نگران نباشید. اگر مشکل با اجرای این مرحله هم حل نشد، سراغ مراحل بعدی برید. بالاخره یکی از راه حل ها مشکل رو حل خواهد کرد.6. در این مرحله باید یک بوت سکتور جدید روی پارتیشن ِ سیستم ِ ویندوز نوشته بشه تا مشکلات احتمالی مربوط به خراب شدن فایل ها، مشکل در تنظیمات یا آسیب های دیگه برطرف بشه.


سکتور ِ بوت ِ پارتیشن سیستم عنصر بسیار مهمی در فرآیند بوت شدن سیستم هست به همین دلیل وجود هر مشکلی در این بخش باعث میشه کاربر با خطاهای “BOOTMGR is missing” روبرو بشه.7. در این مرحله اگر باز هم مشکل حل نشده بود، باید دیتای مربوط به تنظیم بوت یا Boot Configuration Data (به اختصار BCD) مجددا ساخته بشه. درست مثل سکتور ِ بوت، مشکلات درBCD هم می تونه به بروز خطاهای BOOTMGR منجر بشه.


نکته مهم: احتمال اینکه مشکل بوت نشدن ویندوز و برطرف شدن خطاهای BOOTMGR با انجام مراحل بعدی رفع بشه خیلی کم هست. اگر تا اینجا از انجام هر کدوم از موارد فوق صرفنظر کرده باشید ممکنه دلیل و راه حل ِ محتمل تر ِ این مشکل رو از قلم انداخته باشید. به عبارت دیگه ممکنه مشکل به دلیل وجود یکی از شرایطی فوق باشه که متوجه اون نشدید و ازش عبور کردید. در اینجا بد نیست که به اول برگردید و مراحلی رو که انجام دادید در ذهنتون مرور کنید و در صورت لزوم مراحل رو به ترتیب تکرار کنید.8. تنظیمات هارد درایو ها و سایر درایو هارو در BIOS با دقت کنترل کنید. در واقع تنظیمات BIOS به کامپیوتر میگه که چطور از درایو ها استفاده کنه؛ به همین دلیل تنظیمات اشتباه می تونه به بروز مشکلات متعددی منجر بشه، از جمله خطاهای BOOTMGR.


نکته: معمولا در BIOS ها حالی از تنظمیات خودکار برای هارد درایو ها و درایوهای نوری وجود داره تحت عنوان تنظیمات Auto. اگر کاملا مطمئن نیستید که هر کدوم از انواع درایو ها رو چطور باید تنظیم کنید، معمولا کم دردسر ترین راه این هست که Auto رو انتخاب کنید. یا از کسی که در این زمینه مطلع و باتجربه هست برای اعمال تغییر در تنظیمات کمک بگیرید.9. در این مرحله می تونید BIOS مادربورد خودتون رو به‌روزرسانی کنید. در بعضی موارد دیده شده که قدیمی بودن نسخه BIOS (و مثلا پشتیبانی نکردن از نوع خاصی از درایو کنترلر درایو ها) می تونه دلیل بروز خطای “BOOTMGR is missing” باشه. احتمالش چندان قوی نیست ولی خوب انجامش هم ضرری نداره.


البته این از مواردی هست که انجامش چندان به کاربران آماتور و کم تجربه توصیه نمیشه. اگر خواستید این کار رو انجام بدید مطالب مربوط به این موضوع رو در دفترچه ی راهنمای مادربوردتون (Manual) چندین بار با دقت مطالعه کنید تابه قول معروف مطمئن بشید که می دونید دارید چیکار می کنید. در صورت لزوم ترجیحا از افراد مطلع و باتجربه هم کمک بگیرید.10. در آخر هم اگر با انجام دقیق مراحل فوق مشکل حل نشد می تونید سیستم عامل ویندوز رو از ابتدا به صورت کامل (clean) نصب کنید. با انجام این نوع از عملیات نصب، ویندوز قبلی کاملا از روی سیستم پاک میشه و در واقع ویندوز جدید از صفر دوباره نصب میشه. با اینکه این کار به احتمال قریب به یقین مشکل خطاهای BOOTMGR رو حل می کنه باید بگم که فرآیند وقت گیری هست. به دلیل اینکه کاربر باید به پشتیبان گیری از تمام دیتای موجود روی درایو سیستم اقدام بکنه تا بتونه اونها رو بعد از نصب ویندوز جدید مجددا بازیابی، بارگذاری و استفاده بکنه.


[ بازدید : 8 ]

[ شنبه 25 ارديبهشت 1400 ] 10:20 ] [ پورزاده ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]