آینده هوش مصنوعی و عواقب آن

 آینده هوش مصنوعی و عواقب آن

بنیانگذار شرکت عظیم مایکروسافت نیز به جمع افرادی پیوست که از آینده هوش مصنوعی و عواقب آن ابراز نگرانی می کنند و نگران از دست رفتن کنترل این تکنولوژی در آینده هستند. 

مدیر ارشد تحقیقات مایکروسافت در باره هوش مصنوعی نظر دیگری دارد و فعالیت در این زمینه را بدون ریسک می داند و همچنین افزوده است : من فکر میکنم ما باید در زمینه پیشرفت و طراحی سیستم هایی با هوش مصنوعی بالا خیلی تلاش کنیم .

 در این صورت در نهایت می توانیم از مزایای فوق العاده ماشین های هوشمند در تمام زمینه های زندگی استفاده کنیم. اما گیتس مخالفت خود با این نظریه اعلام کرده است و گفته است من جزو آن دسته از افرادی هستم که درباره این هوش فوق بشری و مصنوعی نگران هستم، به نظر من ماشین ها باید بتوانند کارهای بسیاری برای ما انجام دهند اما باید در هر صورت تحت کنترل ما باشند و داشتن هوشی مانند انسان و فراتر از آن نگران کننده است و در نهایت می تواند خطرناک باشد، او همچنین موافقت خود با ایلان ماسک در این زمینه را اعلام کرد و افزود که برایش عجیب است و نمی داند چرا دیگران احساس نگرانی در باره این موضوع نمیکنند.ایلان ماسک، مالک شرکت خوردو سازی تسلا و شرکت فضایی SpaceX نیز به عنوان یکی از مخالفان سرسخت هوش مصنوعی پیشرفته شناخته می شود و گفته است که فعالیت های بی حد و مرز و تحت هر شرایطی برای توسعه هوش مصنوعی در نهایت منجر به وقوع پیوستن فاجعه می شود و با این حرکت ما شیطان را احضار خواهیم کرد! در همین رابطه او مبلغ باور نکردنی 10 میلیون دلار را صرف تحقیقات در زمینه راه های جلوگیری از غلبه هوش مصنوعی بر دنیا کرده است.

 در کنار ماسک و گیتس کسی مانند پروفسور استفن هاوگینک نیز قبلا در این رابطه هشدار داده بود و گفته است که هوش مصنوعی می تواند به معنی پایان نسل انسان ها باشد. همه این نگرانی ها به علت بی اطلاعی از آینده است و نامعلوم بودن آن است، همچنین تجربه ثابت کرده است که بشر قابلیت آن را دارد که با دست خودش خودش را نابود کند و از هر چیزی سلاح های مرگبار بسازد.

 اما حتی اگر هیچ مقصود غیر انسانی پشت این قضیه نباشد ، هوش مصنوعی به تنهایی به معنی از دست دادن بخشی از کنترل انسان بر ماشین است و اگر این کنترل به کلی از دست برود ، آن گاه فاجعه رخ می دهد. پس نگرانی در این زمینه بی مورد نیست و همانطور که این افراد به آن اعتقاد دارند، باید کاملا کنترل شده و با برنامه در این زمینه پیش برویم. ظاهرا در حال نزدیک شدن به دورانی هستیم که مشابهش را زیاد در فیلم ها دیده ایم. نظر شما در این مورد چیست؟

[ بازدید : 6 ]

[ سه شنبه 28 ارديبهشت 1400 ] 6:44 ] [ پورزاده ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]